Rétská dráha (Rhätische Bahn)

Rétská  dráha (Rhätische Bahn, RhB)  je  známá  především  milovníkům  železnic,  a  to  díky  malým  červeným vláčkům, proplétajícím se pomocí zakroucených tratí, mostů a tunelů alpským pohořím. První trať z Landquartu do Davosu byla zprovozněna v roce 1888 a jezdily po ní parní vlaky.

Postupně přibývaly další tratě: v roce 1904 byla dokončena trať z Churu do Svatého Mořice a v roce 1910 trať do italského Tirana, která překonává průsmyk Bernina v nadmořské výšce 2253 m – jedná se o nejvýše položený přechod Alp železniční tratí – navíc bez použití ozubnice, s maximálním sklonem 70 promile. Tratě Albula a Bernina se před několika lety staly díky svým technickým parametrům a malebné krajině součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

Mapa sítě Rétské dráhy

Mapa sítě Rétské dráhy. Foto: Francesco Piraneo, CC BY 3.0

Součástí sítě jsou i úseky v městském prostředí, přičemž jeden z nich vede ulicí ve městě Chur, kde je trať známa jako městská dráha Chur (Chur Stadtbahn).

Chur Stadtbahn

Chur Stadtbahn. Foto: David Gubler, public domain

 

Rétská dráha ovšem není pouze magnetem pro turisty – je to moderní regionální dráha, která završila elektrizaci již v roce 1922 a v roce 1999 uvedla do provozu 19 km dlouhý tunel Vereina. Jde o jednokolejný tunel se dvěma výhybnami (na míru provoznímu konceptu osobní dopravy a autovlaků – v součinnosti s Bahn 2000) a nejdelší železniční tunel o metrovém rozchodu kolejí.

Glacier Express mezi Reichenau Tamins a Bonaduz

Glacier Express mezi Reichenau Tamins a Bonaduz. Foto: David Gubler, public domain

2 thoughts on “Rétská dráha (Rhätische Bahn)

 1. Karel Novotný on

  Chci se zeptat, je možné někde získat více informací o stavbě Vereina tunelu?
  Díky, Karel

 2. admin_swiss-transport on

  Dobrý den,

  pro začátek doporučujeme internet nebo publikaci Mehr Zug für die Schweiz. Die Bahn-2000-Story, ISBN 9 783 909 111 060.

  Ve výhledu počítáme s vytvořením samostatného hesla zde.
  Administrátor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*