Železniční stanice Curych letiště (Zürich Flughafen)

Na letiště Curych (Zürich-Kloten) byla přivedena železnice již v roce 1980. Jedná se o novou větev trati Zürich Oerlikon – Winterthur s podzemní stanicí pod letišním terminálem.

Na letišti zastavují tak příměstské vlaky S-Bahn obsluhující Curych a jeho okolí (suplují zároveň metro), tak i dálkové vlaky EuroCity, InterCity, InterRegio a RegioExpress do několika směrů (Bazilej, St. Gallen, Ženeva, Brig, Romanshorn, Lucern) včetně mezinárodních (Konstanz, Mnichov).

Linky příměstské dopravy S-Bahn S2, S16 a S24 spojují letiště s hlavním nádražím Zürich Hauptbahnhof a spolu jezdí v prokladu zhruba každých 5 minut, i v noci jezdí noční linka SN7 každou hodinu. Spolu na letišti zastavuje 350 vlaků denně. [1]

Nádraží Curych letiště

Nádraží Curych letiště. Foto: lumijaguaari, CC-BY-SA 3.0

Stanice má 4 nástupiště o délce 400 metrů umožňující zastavení i nejdelších dálkových vlaků. Po celém letišti je srozumitelné značení příchodu k vlakům s obrazovkami s odjezdy, mapami, množstvím automatů přijímajícich platební karty i přepážek s informacemi. I ve vlacích jsou mapy, aktuální časy příjezdů na jednotlivé zastávky a informace o přestupech.

Informace ve vlaku S-Bahn na nádraží Zürich Flughafen

Informace ve vlaku S-Bahn na nádraží Zürich Flughafen. Foto: Daniel Brvnišťan

Letiště je samozřejmě obsluhováno také autobusovou dopravou (700 odjezdů denně) a od roku 2008 je obsluhováno i větví příměstské tramvaje (Glattalbahn, též Stadtbahn Glattal; 400 odjezdů denně). [1]

  1. Stránky letiště Curych

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*